בדיקת דם להריון | פענוח בדיקת דם בהריון

לאורך ההיריון, כידוע, מבוצעת סדרה של בדיקות המאפשרות לצוות הרפואי ולרופא המלווה את האישה לוודא כי ההיריון מתקדם כשורה. אבל, עוד קודם לכן נערכת הבדיקה הראשונה: בדיקת דם לגילוי היריון. בדיקה זו מוכיחה, כצעד ראשון, את קיומו של ההיריון. משם, מצפה לך דרך ארוכה ומלאה ברגעים מרגשים.

בדיקות דם, כידוע, מספקות לצוות מידע רפואי רחב. הן יכולות להעיד על נתונים רבים הקשורים במצבו הבריאותי של האדם, הודות למרכיבים הנמצאים בדם. לכן הן שכיחות כל כך – ומיד תביני כיצד הן מסייעות לוודא כי אכן מתפתח היריון ברחמך.

יש לציין כי נתוני בדיקת דם להריון אינה דומה לבדיקת דם שנעשית בשגרה: עצם התפתחותו של עובר בבטן האישה משפיע על ערכים רבים, וגם את זה יש לקחת בחשבון. נזכיר כאן נתון אחד, שימחיש את ההבדלים הרבים בין התקופות: מספר תאי הדם הלבנים יכול להגיע בהיריון לרמה של 25,000, בעוד שבשגרה המספר מגיע עד כ־11,000.

כיצד מזהה בדיקת הדם הריון?

הבדיקה מתבססת על בדיקת רמת ה HCG (Human Chorionic Gonadotropin) בגוף. אותו הורמון נמצא גם בגופה של האישה וגם בגופו של הגבר בימי שגרה, אך בזמן ההיריון הוא מיוצר בשלייה בכמויות גדולות מאוד, עד שלב מסוים, ולכן נוכחותו המוגברת בדם תעיד כמעט תמיד על היריון – למעט במקרים שבהם מחלה מסוימת גורמת להיווצרותו בכמויות גבוהות כל כך.

ערכה ביתית או בדיקת דם להריון?

כמו שיודעת כל אישה, כבר שנים קיימת בשוק בדיקה פשוטה לגילוי היריון – באמצעות בחינת הרכב השתן. הבדיקה הזו שכיחה מאוד, בעיקר משום שהיא קלה לשימוש וגם משום שהיא אינה דורשת ללכת לרופא או מחייבת מרשם רופא.

ועדיין, כפי שבוודאי אפשר להניח, בדיקות היריון ביתיות (בדיקות 'המקל') מדויקות פחות. הן פועלות על אותו עיקרון של גילוי רמות הורמון ה־HCG בגוף – ולכך נגיע בהמשך!  אך תוצאות בדיקת דם שנבדקת במעבדה בצורה מדוקדקת תהיה מדויקות יותר ועל כן מומלצות יותר. הרופאים ממליצים כי לאחר שביצעת בדיקת היריון ביתית, גם אם התוצאות חיוביות, בצעי גם בדיקת דם להיריון.

האם יש צורך בהכנה לבדיקת דם?

יש לציין כי גם לפני הבדיקה וגם אחריה אין שום צורך בפעולה מיוחדת: עלייך להגיע למרפאה, לבצע את בדיקת הדם ולהמתין לתוצאות. מעבר לזה, לא תידרשו לעשות דבר – גם לא לצום או להימנע ממזון מסוים.

מתי מומלץ לבצע בדיקת דם להריון?

ראשית, מומלץ לבצע את הבדיקה לאחר המועד שבו הייתה אמורה להופיע הווסת (אם אכן לא הופיעה). ניתן לעשות זאת גם לפני כן, אך אז ייתכן שהערכים יהיו עדיין נמוכים. שנית, מומלץ לבצע את הבדיקה עד השבוע העשירי, אז בדרך כלל רמת ההורמון מתחילה לרדת, ומתייצבת על ערך מסוים עד לסוף ההיריון. התוצאות, כמו בכל בדיקת דם רגילה, יגיעו לאחר ימים ספורים ולעיתים כבר אחרי 24–48 שעות.

פענוח בדיקות דם בהריון: איך תדעי אם את בהריון או לא?

ככלל, אם רמת ההורמון בדמך עולה על mIU/ml25, רוב הסיכויים שאת בהיריון! הבדיקה תוגדר כחיובית, כלומר תעיד על קיומו של היריון. ישנם מקרים שבהם גם mIU/ml5 יעיד על כך – אך מאחר שבהיריון רמת ההורמון הולכת ועולה בהתמדה בשבועות הראשונים, ימתינו הרופאים רמה גבוהה יותר כדי לקבוע זאת בוודאות.

על מה עשויה להעיד רמת הורמון גבוהה במיוחד? (קצב הכפלה גבוה)

רמות גבוהות במיוחד של ההורמון עשויות להעיד על הריון מרובה עוברים או לחלופין על הריון לא תקין.

על מה עשויה להעיד רמת הורמון נמוכה במיוחד? (קצב הכפלה נמוך)

רמות נמוכות במיוחד של ההורמון עשויות להעיד על הריון לא תקין או לחלופין על מועד ביוץ מאוחר.

החשיבות שבבדיקות גנטיות – והאפשרות לעשות זאת בבדיקת דם פשוטה

כפי שרבות (ורבים) יודעות כיום, חלק נרחב מהבדיקות שנעשות בהיריון מתבצעות במטרה לאתר מומים או פגמים אפשריים בעובר המתפתח. זאת מתוך מטרה להבטיח שהעובר שייוולד יהיה בריא וחף מבעיות רפואיות קשות, בהן כאלו קשות במיוחד, שעשויות להקשות עליו ועל הוריו לכל אורך חייו. אך אם גילית שאת בהיריון, דעי: הבדיקות הגנטיות בהריון הן חשובות עוד בשלבים הראשונים של ההיריון, כדי לוודא כי התנאים להתפתחותו של העובר טובים ואין בעיות גנטיות שעשויות לעבור מההורים אליו.

הבדיקות הגנטיות רבות, אך בשנים האחרונות התחום הזה הולך ומתפתח – וכיום הוא מאפשר ביצוע בדיקה גנטית לעובר באמצעות בדיקת דם פשוטה: בדיקת NIPT, אשר נסמכת על העובדה שבמהלך ההיריון משתחררים קטעי DNA מגופו של העובר אל מחזור הדם של האם, וכך אפשר לבדוק את המטען הגנטי שלו דרך אותה בדיקת דם פשוטה, בדיקת דם להריון המתבצעת כמו כל בדיקת דם בחדר האחות.

הבדיקה הזו, כפי שאפשר להבין, מציעה יתרון גדול מאוד מבחינת בטיחותה: היא אינה פולשנית כמו בדיקת מי השפיר או בדיקת סיסי השליה, וכך לא מגדילה את הסיכון להפלה. מלבד זה, היא ניתנת לביצוע כבר מהשבוע העשירי להיריון – שלושה שבועות ויותר לפני צמד הבדיקות המוכרות לכול.

בדיקת ה־NIPT היא בדיקה מדויקת מאוד –  מאז החל השימוש בה נעשו מחקרים לבדיקת יעילותה, ואלו העלו תוצאות יפות מאוד. הבדיקה מאפשרת איתור של תסמונות גנטיות רבות בדיוק גבוה, ובראשן תסמונת דאון – בדיוק של יותר מ-99%. הבדיקה מצטיינת גם באיתור תסמונת פטאו ותסמונת אדוארדס, ויכולה לאתר גם תסמונות הקשורות בכרומוזומי המין, וחוסרים כרומוזומליים זעירים. היא אף מסוגלת לספר תשובה באשר למין העובר, ושוב – הכול בעזרת בדיקת דם בהיריון, שנעשית בצורה פשוטה ובטוחה כמו כל בדיקת דם שגרתית.

  להזמנת הבדיקה ולהתייעצות
  או השאירי פרטים ונחזור אלייך

  פרטיותך חשובה לנו, הפרטים
  ישמרו לצורך תיאום בדיקה בלבד

  W Icons5בת 33, בהיריון בשבוע 8.

  W Icons4בת 25, בהיריון בפעם הראשונה.

  W Icons3בת 39, בהיריון בסיכון.

  W Icons2בת 42, סוף סוף נכנסתי להיריון.

  W Icons6בת 28, וחשוב לי לדעת.

  מתרגשות. המציאו בדיקות גנטיות בהריון במיוחד בשבילנו.
  בדיקה לא פולשנית ולא מסוכנת. בטוחה וחד משמעית.

  גנומיט - בדיקת דם רגילה - חד משמעית משבוע עשירי GenomiT
  גנומיט - בדיקת דם רגילה - חד משמעית משבוע עשירי GenomiT

   להזמנת הבדיקה
   ולהתייעצות
   03-7219115
   או השאירי פרטים ונחזור אלייך

   פרטיותך חשובה לנו, הפרטים
   ישמרו לצורך תיאום בדיקה בלבד