בדיקת שקיפות עורפית תאומים – חשובה לגילוי מקדים של בעיות התפתחות בתאומים

תאומים

שקיפות עורפית בתאומים

בדיקת שקיפות עורפית היא אחת מבדיקות הסקר הידיעות ביותר בהיריון – בדיקה אשר מאפשרת לגלות סימנים אפשריים להתפתחות תסמונת דאון ומומים גנטיים אחרים. גם בהיריון עם תאומים מתבצעת הבדיקה הזאת, והיום אף בצורה מקיפה ומורחבת יותר. איך זה מתבצע, ומה המשמעות של בדיקת שקיפות עורפית תאומים לא תקינה?

על בדיקת
שקיפות
עורפית ‘רגילה’

בדיקת שקיפות עורפית היא, כאמור, אחת מבדיקות הסקר בהיריון (בדיקות שנעשות במטרה לאתר מומים בעובר ולעקוב אחר התפתחותו). היא מתבצעת בין השבוע ה־11 לשבוע ה־14, ובמהלכה נבדק המרווח שבין העורף של העובר לבין העור שלו – מרווח שיכול להעיד על אפשרות להתפתחות תסמונת דאון ותסמונות גנטיות אחרות.

בדיקת שקיפות עורפית נעשית באמצעות מכשיר אולטרסאונד, לרוב על גבי הבטן, ולכן היא אינה פולשנית. במקרים מסוימים יחליט הרופא לבצע את בדיקת האולטרסאונד בצורה וגינלית (כלומר דרך הנרתיק). מאחר שהבדיקה אינה פולשנית או מסוכנת, היא מומלצת לכל אישה – ובוודאי לאישה שברחמה יותר מעובר אחד.

אגב, בדיקת שקיפות עורפית תאומים מיועדת גם לקביעת סוג ההיריון – האם מדובר בתאומים זהים או בתאומים שאינם זהים – וכן את גיל ההיריון. על פי גיל ההיריון ניתן יהיה לקבוע בצורה מדויקת יותר את תקינות המרווח שבעורף העוברים.

האם בדיקת שפיר יכולה להחליף שקיפות עורפית?

לא, ויש לכך כמה סיבות. ראשית, בדיקת מי שפיר לא בודקת בדיוק את אותם תסמינים ותסמונות שבודקת השקיפות העורפית. שתיהן בודקות, כידוע, את האפשרות להתפתחות תסמונת דאון בעובר, אך לבד מזו ישנן עוד שלל תסמונות, וכל בדיקה מתרכזת בכמה תופעות שונות.

שנית, בדיקת מי שפיר, בניגוד לבדיקת שקיפות עורפית, היא בדיקה שיש בה סיכון מסוים. הבדיקה נעשית באמצעות החדרת מחט שבאמצעותה נשאבים מי שפיר מתוך שק מי השפיר, כלומר זוהי בדיקה פולשנית – והיא מעלה את הסיכוי להפלה בחצי אחוז.

תמונת תינוק מתרחץ

שקיפות עורפית תאומים:
החשיבות רבה עוד יותר

אין עוררין על כך שבדיקת שקיפות עורפית היא בדיקה חשובה בפני עצמה, אך היא משמעותית עוד יותר כאשר מדובר בהיריון מרובה עוברים. היריון שכזה נחשב היריון בסיכון, וזאת הסיבה המרכזית שבגללה שקיפות עורפית תאומים הופכת חשובה יותר: לספק לרופא עוד כלי אשר יאפשר לו לעמוד על התפתחותו התקינה של ההיריון.
לצד זה, הבדיקה מאפשרת, כאמור, לעמוד על סוג ההיריון ועל גילו – נתונים אשר משפיעים הן על מהלך ההיריון, הן על התפתחות העוברים והן על הסיכונים המרכזיים שיש לשים אליהם לב.

מה עוד אפשר לגלות בבדיקת שקיפות עורפית מורחבת

שקיפות עורפית ‘רגילה’ מקשה על הרופא להעריך באופן מדויק את הסיכוי להתפתחות תסמונת דאון, כאשר מדובר בהיריון מרובה עוברים. לכן עם השנים התהוותה בדיקה נוספת, מורחבת ומשודרגת יותר, המתאימה להריונות אלו – בדיקת שקיפות עורפית מורחבת, אשר בודקת נתונים נוספים (לבד מהמרווח בעורפו של העובר):

איקון סימן שאלה

האם עצם האף של
העובר חסרה?

איקון סימן שאלה

האם ישנו דלף
במסתמי הלב?

איקון סימן שאלה

האם ישנם שינויי זרימה
תכופים במעבר הדם
דרך הכבד?

איקון סימן שאלה

האם ישנו שינוי ברמת הח
לבונים bHCG ו־ PAPP-A
בדמה של האֵם?

כל אחד מהסימנים הללו, אם יהיה חיובי, מעלה את הסיכוי לקיומם של פגמים או מומים גנטיים בעובר. את התוצאות של בדיקת שקיפות עורפית מקבלת הנבדקת לרוב עוד באותו היום.

שקיפות עורפית תאומים –
תוצאות לא תקינות

כמו בכל בדיקה, גם בדיקת שקיפות עורפית עשויה להסתיים בתוצאות לא תקינות: מרווח גדול מהרגיל בין העורף לבין עורו של העובר (שקיפות עורפית מעובה), למשל, עצם אף חסרה ועוד.
הדבר החשוב ביותר הוא לזכור כי תוצאות לא תקינות של בדיקת שקיפות עורפית אינן מעידות באופן מוחלט על קיומה של תסמונת כזו או אחרת. כדי לאשש או להפריך את החשש, יש לבצע בדיקות גנטיות נוספות, שרק לאחריהן ניתן לוודא זאת.

הבדיקה שתבוצע תיקבע בהתאם לתוצאות השקיפות העורפית. כך למשל, אם אכן התגלה מרווח גדול בעורפו של העובר, תישלח האישה לבדיקת מי שפיר. גם בדיקת סיסי שליה יכולה לסייע במקרים כאלו, וכן בדיקות ה־NIPT – בדיקות לא פולשניות בטוחות ומדויקות אשר מאתרות DNA עוברי בדם האם ומאפשרות איתור של שלל תסמונות גנטיות.

לסיכומו של עניין, חשוב לזכור: בדיקת שקיפות עורפית תאומים היא בדיקה חשובה, אך אחת מתוך שורה של בדיקות אשר בסופן ניתן לדעת יותר על מצב התפתחותו של העובר. תוצאות שליליות אינן מחייבות הפסקת היריון, חלילה: יש לעבור את כל הבדיקות שעליהן ממליץ הרופא, ובסיומן לקבל החלטה מושכלת, אל מול תמונת מצב מלאה וברורה.

הבדיקה הראשונה

והיחידה שמנתחת כל כרומוזום בגנום העובר

הבדיקה המקיפה והמדויקת

ביותר שקיימת היום בשוק

מזהה 95%

מהתסמונות הנבדקות בקריוטיפ

נשמח לעזור ולייעץ:

או השאירי פרטים ונחזור אלייך:


  פרטיותך חשובה לנו, הפרטים ישמרו לצורך תיאום בדיקה בלבד

  יצירת קשר

  נשמח לעזור ולייעץ:

  או השאירי פרטים ונחזור אלייך:

   דילוג לתוכן