בודקת יותר תסמונות
מכל בדיקת דם אחרת
ראשונה לראות את הנולד

שבוע 10 להריון – ציון דרך

תשעת חודשי הריון כוללים כמה ציוני דרך, כאשר השבוע העשירי דורש בוודאי תשומת לב: מדובר הרי בציון הדרך העגול הראשון, מה גם שנקודת הזמן של שבוע 10 להריון מסמלת כרבע מהדרך, ממש לפני הכניסה לתרימסטר (שליש) השני.

במדריך הבא נפרט לך מה מצבו הצפוי של העובר בשלב הזה, מה את צפויה להרגיש בשלב הזה ומהם הצעדים הבאים שעליך לבצע.

התפתחות העובר

התפתחות
העובר

לכל עובר יש קצב התפתחות שעשוי להיות שונה, אולם יש כמה קווים כלליים שכדאי לדעת. את יכולה לצפות במסגרת שבוע 10 לעובר באורך של כ-35-27 מ”מ ומשקל של כ-4 גרם. ראש העובר עדיין גדול בהשוואה ליתר חלקי הגוף (כמחצית מאורך הגוף הכללי), והוא יתחיל בשלב הזה לקבל את הצורה האנושית המוכרת.

בכפות הידיים והרגליים ניתן להבחין בשינוי משמעותי: האצבעות, שעד כה חוברו זו לזו באמצעות קרומי עור, נפרדות אחת מהשנייה בשבוע העשירי. מתחילות לצמוח על גביהן ציפורניים ולעיתים גם שערות. העצמות בגוף העובר מתקשות בשלב הזה.

מוח העובר מאיץ במקביל את ההתפתחות שלו. העובר מתחיל להיות פעיל יותר, בועט ברגליו ויורק מתוכו את מי השפיר. תקופה זו מאופיינת בתחילת התפקוד של איברים פנימיים חיוניים אצל העובר, דוגמת הכבד שמייצר את כדוריות הדם האדומות. (עד כה ביצע את המשימה החשובה שק החלבון) והכליות המתחילות בהליך החיוני של ייצור שתן. בעמוד השדרה יש בשלב הזה 33 חוליות, וקצב הלב עומד על כ-180-160 פעימות לדקה. מיותר אולי לציין שההתפתחות של האיברים האלה תמשיך ביתר שאת במשך כל ההריון.

מצבה הגופני של האישה

אצל אחוז גבוה מהנשים, במהלך שבוע 10 בהריון חלה התגברות משמעותית בתופעות הלוואי המזוהות עם ההריון. זוהי תקופה שעלולה להיות מורכבת להתמודדות, אבל יש אור בקצב המנהרה: ברוב המקרים, עם הכניסה לתרימסטר השני של ההריון, ייתכן מאוד שתרגישי כבר הרבה יותר טוב.

בין התופעות שאת עשויה לחוש בסביבות השבוע העשירי להריון ניתן למנות:

• בחילות, נובעות בעיקר מהעלייה המאסיבית בהורמוני ההריון בשלבים הראשונים שלו. לרוב הבחילות מופיעות בבקרים ונחלשות בהמשך היום. לקראת הטרימסטר השני, בחילות הבוקר עשויות להיעלם. אגב, יש מחקרים שמצביעים על כך שבחילות הבוקר מקטינות את הסיכונים להפלה או ללידה מוקדמת.
• כאבים בבטן התחתונה, הנובעים בדרך כלל מהמתיחה של רצועות הרחם התומכות. הכאבים נוטים להיות קלים, ואינם מסוכנים
• עייפות – נגרמות פעמים רבות עקב ההקאות, שעשויות כשלעצמן להופיע לצד בחילות הבוקר.
• הפרשות מהנרתיק, עייפות – נגרמות פעמים רבות עקב ההקאות, שעשויות כשלעצמן להופיע לצד בחילות הבוקר.
• הפרשות מהנרתיק, שצפויות להופיע בצורות שונות גם בהמשך ההריון.
• שינויים במצב הרוח, פועל יוצא של רכבת ההרים ההורמונלית שאת נמצאת בה ברגעים אלו.

אם את מרגישה שהתופעות האלה קיצוניות או מקשות על התפקוד שלך, תמיד אפשר להתייעץ עם רופא מומחה.

הריון - איתור מחלות גנטיות

אילו בדיקות
חשוב לבצע
במהלך שבוע
10 להריון?

שבוע 10 הוא נקודת ציון גם מבחינת הבדיקות אותן נהוג לבצע, חלקן נעשות לראשונה במהלך ההריון. זוהי הנקודה בה נהוג לבצע אולטרסאונד ראשון, בין אם בגישה בטנית, נרתיקית או משולבת. בבדיקת האולטרסאונד הראשונה בודקים בין השאר האם שק ההריון ממוקם בתוך הרחם או חיצונית לו, את מספר העוברים וגיל ההריון, כמובן גם שלעובר יש דופק. בדרך כלל יהיה עדיין מוקדם בשלב הזה לדעת בוודאות את מין העובר.

במהלך שבוע 10 להריון, מתבצעות בדיקות דם ושתן כלליות, לרבות ספירת דם ובדיקת סוג הדם, בחינת רמת הסוכר בצום, תפקוד בלוטת התריס ובדיקות נוגדנים (סרולוגיה) שונות. ייתכן שהרופא יחליט, בהתאם לשיקול דעתו המקצועי, על ביצוע של כמה בדיקות נוספות.
השבוע העשירי להריון הוא הנקודה ממנה אפשר לבצע בדיקת ניפט (NIPT) של גנומיטי, במטרה לזהות תסמונות גנטיות שונות בעובר. החידוש העיקרי כאן הוא שהבדיקה מאפשרת לאתר בעיות כרומוזומליות אצל העובר בצורה פשוטה ולא פולשנית – בדיקת דם סטנדרטית – כך שהסיכון ותופעות הלוואי אינם קיימים. עם זאת חשוב להדגיש שהבדיקה נחשבת למעט מדויקת פחות בהשוואה לבדיקת הגנטיות הפולשניות הנהוגות כיום: בדיקת סיסי שליה ובדיקת מי שפיר.

לבסוף, אסור לוותר על מעקב האחות שמתבצע במצב התקין אחת לחודש (עד לחודש התשיעי של ההריון), ולאחר מכן בתדירות גבוהה יותר. במהלך המעקבים תבדוק האחות כמה מדדים חשובים, דוגמת משקל, לחץ דם, הימצאות חלבון בשתן ובצקות.

הבדיקה הראשונה

והיחידה שמנתחת כל כרומוזום בגנום העובר

הבדיקה המקיפה והמדויקת

ביותר שקיימת היום בשוק

מזהה 95%

מהתסמונות הנבדקות בקריוטיפ

נשמח לעזור ולייעץ:

או השאירי פרטים ונחזור אלייך:


  פרטיותך חשובה לנו, הפרטים ישמרו לצורך תיאום בדיקה בלבד

  יצירת קשר

  נשמח לעזור ולייעץ:

  או השאירי פרטים ונחזור אלייך:

   דילוג לתוכן