בדיקת דם במקום מי שפיר

לאורך תשעת חודשי ההיריון צפויה האישה לעבור סדרת בדיקות שלהן חשיבות עצומה: הן מאפשרות לרופא לבחון מקרוב את קצב התפתחותו של העובר, לוודא כי תהליך ההתפתחות נעשה על הצד הטוב ביותר ומעל לכול – לשלול את קיומם של מחלות או פגמים גנטיים, באמצעות בדיקות גנטיות בהיריון.
אחת הבדיקות המוכרות והנפוצות ביותר מסוג זה היא בדיקת מי שפיר, שנעשית לרוב בטרימסטר השני. אחד החסרונות של בדיקת מי השפיר הוא היותה פולשנית – מה שגורם אי נוחות לאישה ההריונית אך משמעותי מזה, מסכן את העובר ועשוי להעלות את הסיכוי להפלה: על פי משרד הבריאות, הסיכוי להפלה בעקבות בדיקת מי שפיר עומד על 0.5%.
פיתוח חדיש שיצא אך לאחרונה לשוק הינה בדיקת NIPT בשם GenomiT, אשר יכולה לזהות בעיות במטען הגנטי של העובר ברמת דיוק גבוהה בעזרת בדיקת דם בלבד.
מהי מהותה של הבדיקה והאם מעכשיו אפשר לבצע בדיקת דם במקום מי שפיר? כאן תקבלו את כל התשובות לכך.

מהי בדיקת הדם המוצעת?

GenomiT היא בדיקת דם להריון, בדיקה רגילה לחלוטין, ממש כמו זו שנעשית בחדר האחות בקופת החולים. זוהי בדיקה לא פולשנית, אשר מוגדרת כבדיקת NIPT (non-invasive prenatal testing), שבמהלכה נלקחת דגימת דם מהאם באמצעות מחט דקה. לבד מדקירה קלה בעת החדרת המחט, האישה לא צפויה להרגיש כל כאב. הבדיקה נמשכת דקות אחדות בלבד.

על מה מתבססת בדיקת הדם הזו?

הבדיקה מתבססת על גילוי פורץ דרך שפורסם לפני כ-20 שנה, בשנת 1997, על ידי החוקר דניס לו ועמיתים שונים, לפיו במהלך ההיריון משתחררים אל דמה של האם 'חלקים' (מקטעים) של DNA השייכים לעובר המתפתח ברחמה. מאחר שה-DNA מורכב ממנה החוזר על עצמו, מספיק מקטע אחד נרחב שלו, כדי לנתח את מפת הגנים כולה.

זהו הבסיס לבדיקת ה-GenomiT. דגימת הדם שנלקחת מהאם מאפשרת לצוות הרפואי לקבל את המידע על מטענו הגנטי של העובר, ולפיו לאתר מומים או פגמים גנטיים שונים, אם קיימים כאלו, עוד בשלבי ההיריון הראשונים.

מה ההבדל בין בדיקת הדם לבדיקת מי שפיר?

חשוב לזכור שבדיקות NIPT (ניפט) הינם בדיקות סקר לעומת בדיקת מי השפיר אשר מוגדרת כבדיקה דיאגנוסטית.

ההבדל העיקרי והמשמעותי ביותר בין שתי הבדיקות הוא כמובן מידת הפולשנות של הבדיקה: בעוד דיקור מי שפיר נחשב לבדיקה פולשנית למדי שבמהלכה מוחדרת מחט דקה וארוכה אל חלל הרחם (דרך הבטן או דרך הנרתיק) כדי לשאוב ממנו מי שפיר, בבדיקת הדם מוחדרת מחט דקה אל מתחת לפני העור, בהליך שאינו מוגדר פולשני.

  להזמנת הבדיקה ולהתייעצות
  או השאירי פרטים ונחזור אלייך

  פרטיותך חשובה לנו, הפרטים
  ישמרו לצורך תיאום בדיקה בלבד
  גנומיט - בדיקת דם רגילה - חד משמעית משבוע עשירי GenomiT
  גנומיט - בדיקת דם רגילה - חד משמעית משבוע עשירי GenomiT

   להזמנת הבדיקה
   ולהתייעצות
   03-7219115
   או השאירי פרטים ונחזור אלייך

   פרטיותך חשובה לנו, הפרטים
   ישמרו לצורך תיאום בדיקה בלבד